Przez mediację rozumiemy sposób pomagania w rozwiązywaniu konfliktów przy udziale bezstronnej osoby trzeciej.

Pozwalający na osiągnięcie porozumienia, jeśli taka jest wola stron.

Jak przebiega mediacja?
Mediację prowadzi mediator bądź para mediatorów. Ich rolą jest przede wszystkim ułatwienie procesu porozumiewania się między stronami, czyli:

Umożliwienie wzajemnego wysłuchania się,
Pełniejsze zrozumienie własnych potrzeb i interesów,
Zauważenie potrzeb i interesów drugiej strony,
Wypracowanie rozwiązań, które będą zaspokajały potrzeby i interesy obu stron.


Mediatorzy są w tym procesie bezstronni, czyli nie opowiadają się za żadną ze stron i w równym stopniu angażują się w pomoc dla każdej z nich. Nie oceniają i nie osądzają ani osób, ani ich zachowań, ani też proponowanych rozwiązań. Pozostają neutralni wobec sposobu rozwiązania konfliktu i czynionych przez strony uzgodnień.
Mediatorzy akceptują wszelkie rozwiązania (w tym również brak porozumienia), które strony uważają za właściwe w ich sytuacji. Nie podejmują decyzji, nie oceniają składanych propozycji, lecz towarzyszą stronom w samodzielnym uzgodnieniu odpowiadających im ustaleń. Odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu oraz za kształt porozumienia spoczywa na stronach.


Mediacja ma charakter poufny. Mediator nie może ujawnić żadnych faktów w związku z prowadzonym postępowaniem. Nie może być wezwany przez strony na świadka w sprawie, chyba, że obie strony zgodnie zwolnią go z tajemnicy mediacji w danej kwestii. Strony zaś nie mogą wykorzystywać w ewentualnym dalszym postępowaniu sądowym żadnych treści (ofert, deklaracji, propozycji ugodowych) pozyskanych w postępowaniu mediacyjnym.